Orta Doğu'dan Alaska'ya rekor sıcaklıklar binlerce ölüme ve devasa tarım zararına yol açıyor. Bundan en çok etkilenen yerler ise yoksul ülkeler.

Hindistan'ın dayanılmaz gecelerinde civa sütunu 40 dereceye yaklaşırken, vatandaşların uykusuzluk kaynaklı rahatsızlıkları artmaya devam ediyor. Orta Doğu’da ise gündüzleri sıcaklıklar 50 dereceyi aşarken, halk nefes almakta dahi zorlanıyor.

Geçen hafta tüm dünya, çok geniş çaplı bir sıcak hava dalgasını yaşadı ve hala yaşamaya devam ediyor. Bu durum 2024'ü geçen yılın rekorunun ardından kolaylıkla tarihin en sıcak yılı haline getirebilir. Artık rekorları takip edebilmek dahi çok zor; dünya çapında bir hafta içinde bin 400'den fazla sıcaklık rekoru kırıldı.

Çin'de En Sıcak Haziran

Örneğin Çin, şimdiye kadar yaşanmış en sıcak Haziran'ı yaşıyor; dün Aiding Gölü bölgesinde sıcaklık 49 dereceye ulaştı. Yerel ölçümlere göre bazı yerlerde ise 50 derece görüldü. Güney yarımkürede kışın başladığı Paraguay'da, Infante Rivarola'da sıcaklık neredeyse 40 dereceydi. İklim krizinin yardımıyla, sıcak hava dalgaları daha güçlü, yoğun ve sık hale geldi. Suudi Arabistan'ın Mekke şehrindeki korkunç sıcak hava dalgası, 52 dereceye ulaşan sıcaklıklarla bin 300'den fazla hacı adayının ölümüne sebep oldu.

Whatsapp Image 2024 06 28 At 11.43.19

11 Ülke 50 Derecede

Benzer sıcaklıklar ile Kuveyt'te, Irak'ın Nasıriye kentinde ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde, ülkenin sıcaklık rekorlarının kırıldığı görüldü. Toplamda, 2024'ün başından itibaren şimdiye kadar 50 dereceye ulaşan 11 ülke var. Ancak bu olağanüstü rakamlar ve istatistikler, artık uyum ve hayatta kalma mücadelesi veren ülkeler için önemsiz hale geldi: Hindistan ve Meksika, sıcak hava dalgası nedeniyle yüzlerce ölümle çok ağır bir bedel ödedi.

Avrupa ve Akdeniz ise iklim krizinin iki yüzünü gördü: bir yanda Kıbrıs, Yunanistan, Türkiye, Balkanlar ve Güney İtalya'daki kavurucu sıcaklıklar, diğer yanda İsviçre'den Emilia Romagna'ya kadar şiddetli yağmurların neden olduğu toprak kaymaları ve sel. Aşırı sıcaklar, Yunanistan'da bazı turistlerin ölümüne neden olurken, son günlerde California'dan Arizona'ya kadar birçok yürüyüşçü sıcak çarpması veya dehidratasyon sonucu hayatını kaybetti.

İZSU'dan 'Plankton' Açıklaması İZSU'dan 'Plankton' Açıklaması

Amerika'da Kavurucu Sıcaklar

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin yaklaşık 100 milyon vatandaşı uzun süreli sıcak hava dalgası ile karşı karşıya. Hava sıcaklığı New York'ta 32 derece iken Phoenix'te 45 derecenin üzerine çıkıyor.

Son dönemde sadece İslami Hac ziyareti sırasında korkunç bir katliam yaşandı. Ayrıca Hindistan'daki sandık görevlilerinin ölümü ve Kuzey Amerika'daki bazı festivaller sırasında yaşanan rahatsızlık durumları kaydedildi. Bu olaylar ve kurbanlar, bir ay sonra Paris'te başlayacak Olimpiyatlar için endişeleri artırıyor; Paris’te Temmuz sonunda sıcaklıkların çok yüksek olması bekleniyor. Geçen yıl Avrupa'da yaz aylarında sıcaklıkların 62 bin kişinin ölümüne neden olduğu tahmin ediliyordu.

Haber: La Repubblica

Çeviri: Efe Yelbuğa / 35 Punto