İzmir’in de finale kalan adaylar arasında yer aldığı 2026 Avrupa Gençlik Başkenti unvanının sahibi 27 Kasım Pazartesi günü açıklanacak. Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’nde kurulacak dev ekranla büyük heyecanın yaşanacağı gecede, Polonya’nın Lublin kentinde düzenlenecek seremoniye canlı bağlantı yapılacak. Ayrıca gençler için konserler ve bilgi yarışması düzenlenecek.

Avrupa Gençlik Forumu’nun (European Youth Forum) gençleri güçlendirmek, genç katılımını artırmak ve Avrupa kimliğini güçlendirmek için her yıl farklı bir Avrupa kentine verdiği Avrupa Gençlik Başkenti unvanına aday olan İzmir’de heyecan dorukta. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i gençlik kenti yapma hedefi doğrultusunda gençlerle birlikte çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sonuçların açıklanacağı 27 Kasım Pazartesi gününe odaklandı. Hangi kentin Avrupa Gençlik Başkenti unvanını alacağı Polonya’nın Lublin kentinde düzenlenecek seremoni ile duyurulacak. Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’nde kurulacak dev ekranla, Polonya’nın Lublin kentindeki seremoniye canlı bağlantı yapılacak. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda canlı yayınla birlikte çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Konserler ve bilgi yarışması yapılacak. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2026 Avrupa Gençlik Başkenti olmak için Malaga (İspanya), Saraybosna (Bosna Hersek), Tromso (Norveç), Vila do Conde (Portekiz) şehirleriyle yarışıyor. 

Havagazı’nda şenlik havası olacak

27 Kasım Pazartesi günü Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’nde 20.30-22.00 saatleri arasında Stalkband ve Gözde Okan, 22.15-23.00 saatleri arasında Gürkan Güler’in DJ performansı gençleri eğlendirecek. Ayrıca 20.00-20.30 saatleri arasında bilgi yarışması da düzenlenecek. 22.00’de Polonya’ya canlı bağlanılarak Türkiye sunumu yapılacak. 23.00’te ise sonuçlar açıklanacak.

24.11.2023_3ebac002-63e1-440f-abdd-d206dafab367

Adaylık çalışmaları Ocak 2023’te başladı

Avrupa Gençlik Başkenti unvanı için adaylık çalışmaları, Ocak 2023’te “Kent ve Gençlik” başlığı altında İzmir Gençlik İnisiyatifleri buluşması ile başladı. Tüm yıl gerçekleştirilen etkinlik, eğitim, atölye çalışmaları, fuarlar ve hazırlıklar ile yapılan başvurulardan olumlu dönüşler alındı. 14 Kasım’da Brüksel’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı bir jüri toplantısı yapıldı. Jürinin sorularını İzmir’deki gençleri temsilen Gençlik Başkenti 2026 Platformu sözcüsü Zeynep Payzanoğlu yanıtladı. 

24.11.2023_a5fb90d4-7b07-4126-81ba-53f481c4fb0d

Büyükşehir Meclisi'nden Başkan Tugay'a SDT İçin Yetki Büyükşehir Meclisi'nden Başkan Tugay'a SDT İçin Yetki

Kazanan şehir gençlik çalışmalarının merkezi olacak

Avrupa Gençlik Başkenti başvuru sürecinde “Genç Kimliğinin Onuru ve Gençlik Hakları” başlığı altındaki hedefler doğrultusunda İzmir’e uygun bir modelle gençlik politikaları oluşturulması hedeflendi. Başvuru ile İzmir’in gençlik çalışmalarının ve gençlik politikasının merkezi hâline getirilmesi, gençlik kimliğinin saygınlığının artırılması, gençliğin dinamizmi yoluyla çok kültürlülüğün teşvik edilmesi ve korunması diğer temel amaçlar olarak belirlendi.

İzmir’in 2026 Avrupa Gençlik Başkenti unvanını almasıyla, doğrudan gençlerin hazırlayacağı Türkiye’deki ilk sürdürülebilir yerel gençlik politikasını hayata geçirmek, hayatın her alanında gençlerin katılımını sağlayacak yönetişim modelini İzmir’den başlatmak, çok kültürlü bir gençlik kenti inşa etmek, İzmir’i gençlik çalışmalarının Türkiye’deki merkezi yapmak, İzmir’i turizm, istihdam, eğitim, kültür-sanatla gençler için uluslararası standartlarda yaşanabilir bir cazibe merkezi hâline getirmek gibi hedeflerin hayata geçirilmesi planlanıyor.

24.11.2023_3afc6eb8-777a-4e81-9f62-6fab04e93889-1

Gençlik kenti İzmir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “gençlik kenti İzmir” hedefi doğrultusunda pek çok proje yürütülüyor. Ücretsiz yemek ve sıcak çorba desteği, barınma ve eğitim yardımının yanı sıra ücretsiz çamaşırhane, nakliye ve wifi hizmeti de veren Büyükşehir Belediyesi, sportif faaliyetlerden psiko-sosyal hizmetlere, meslek edindirme kursları ve kariyer danışmanlığından ücretsiz dil kurslarına ve konuşma kulübüne kadar her alanda gençlerin yanında oluyor. 

Türkiye’nin ilk ve tek Gençlik Belediyesi’ni kuran Büyükşehir, kurduğu kütüphaneler ve kitap kafeler, gençlik merkezleri, Genç Elçiler Programı, Genç İzmir Dans Atölyesi, Genç Çiftçi Destek Programı, Genç İzmir Tiyatro Atölyesi, Yapay Zeka Programı, İnovasyon Merkezi, Girişimcilik Merkezi, Gençler İzmir’i Geziyor gibi projelerle de gençlerin önünü açıyor. Büyükşehir, sosyal sorumluluk projeleri, sanat okulu öğrencilerine staj imkanı, üniversite tercih günleri, üniversite şenlikleri, gençlik kampları ve genç bilet gibi hizmetleriyle de Türkiye’ye önderlik edecek gençlik kenti kimliğini güçlendiriyor.

24.11.2023_b246cb5b-e97f-4881-ba42-3e816a73150d