Kırmızı Kadraj'a Zeki Demirkubuz Konuk Oluyor Kırmızı Kadraj'a Zeki Demirkubuz Konuk Oluyor

Institut français İzmir, fotoğraf sanatçısı Bayram Yılmaz’ın ‘Paris Yalnızlığı’ isimli sergisini sanatseverlerle buluşturdu.  

Yılmaz’ın belirli aralıklarla 10 yılı aşkın süredir gittiği Paris’te, objektifine yansıyan fotoğraf karelerinden oluşan serginin açılışına çok sayıda sanatsever katıldı. Yalnızlığın bir tercih veya maruz kalma olayı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Rus yönetmen Andrey Tarkovski’nin sevdiğim bir sözü var. ‘Kendinizi, kendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin’ diyor. Paris’te insanlar yalnızlığı seviyor ve tercih ediyor. Çünkü Paris, zamansız bir şehir” dedi.

1715159898177 Foto3

Serginin küratörü Levent Köylü ise “Bayram Yılmaz’ın objektifi, Paris sokaklarında yankılanan yalnızlık dolu anları, romantik köşeleri ve zamansız güzellikleri ustalıkla yakalıyor. Bu sergi ile Yılmaz, Paris’in sadece bir şehir olmanın ötesinde, bir yaşam tarzı, bir duygu ve zamanın dondurulmuş bir parçası olduğunu göstermeye çalışıyor. Bayram Yılmaz'ın objektifinden yakalanan bu özel anları keşfetmeye davet ediyoruz” diye konuştu. 

1715159895029 Foto2

Institut français İzmir Müdürü José-Maria Queiros sergide yer alan fotoğrafların, farklı bir Paris’i keşfetmeye davet ettiğini söyledi. Queiros “Bu fotoğraflar, bizleri sadece Paris’in sokaklarında ve anıtlarında değil, öncelikle Parislilerle tanıştırıyor. Bayram Yılmaz’ın yeteneği, insanlığı yakalamış olmasıdır. Bakışıyla, Paris’in bize sadece hayal kurulan bir şehir değil, hayalin ötesinde, sürekli değişen bir şehir olduğunu göstermeyi başarıyor. Özellikle, dünyanın dört bir yanından gelen mutlu turistlerle ve Pont Neuf üzerinde aşklarını ilan etmek için gelen sevgililerle birlikte, sayısız yalnızlığın yan yana var olduğu bir şehir Paris. Sayın Bayram’a Paris’teki bu insani tarafa, Paris yalnızlıklarına ilgi gösterdiği için teşekkür ederim” dedi.

1715159900684 Foto4

Kuşadası Belediyesi, Ada Modern Sanat Galerisi, KUSAV işbirliğindeki sergi, 5 Ekim’e kadar Institut français İzmir’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.