İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 31. İzmir Avrupa Caz Festivali, 7-20 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir İtalya Konsolosluğu, Institut français Türkiye – İzmir, İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu, Goethe Enstitüsü İzmir, İstanbul Slovakya Başkonsolosluğu ve İzmir Slovakya Fahri Konsolosluğu işbirliği ile düzenlenen Festival, 7 Mart 2024 Perşembe günü saat 20.30'da AASSM Büyük Salon'da yapılacak açılış konseriyle başlayacak.

21. Caz Afişi Yarışmasında bu yıl bir ilk yaşandı. Narlıdere Bilim ve Sanat Merkezinden 14 yaş altı 11 öğrenci de öğretmenleri Engin Çetinkaya’nın önderliğinde yarışmaya katıldı. Aralarından 3'ü Seçici Kurul teşvik ödülü olan bu 10 afiş, sergilenmeye değer görülen afişlerle birlikte Festival süresince AASSM Alt Galeride sergilenecek.

I M G 20240212 135540

Ella Fitzgerald Gecesi – Ayşegül Yeşilnil

Yirminci yüzyılın en önemli Amerika caz vokalistlerinden biri olan Ella Fitzgerald, 7 Mart 2024 Perşembe günü 20.30’da AASSM Büyük Salonda yapılacak 31. İzmir Avrupa Caz Festivali açılış konserinde yeniden can bulacak. Entonasyonunun ve yorumunun kusursuzluğu, doğaçlamalarda bir trompet gibi kullanabildiği üç oktav aralığını aşan sesiyle anılan Fitzgerald’ın ölümsüz şarkılarını, günümüzün önemli caz vokalistlerinden Ayşegül Yeşilnil yorumlayacak. Düzenlemeleri Nezih Yeşilnil’in yaptığı konsere Ümit Tunçağ anlatımıyla renk katacak. Ayşegül Yeşilnil’e piyanoda Zafer Çebi, basta Nezih Yeşilnil, saksafonda Erdoğan Turanlı ve davulda Ferruh Arıç eşlik edecek. 

Konser öncesinde İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, işbirliği yapılan kurum ve kişilere teşekkür plaketlerini sunacak.

Vittorio Mezza Ritratto (Cmyk)

Vittorio Mezza - Caz Piyanosunun Büyük İsmi

Besteci, aranjör, icracı ve eğitmen olarak haklı bir üne sahip olan Vittorio Mezza, 11 Mart 2024 Pazartesi günü 20.30’da AASSM Küçük salonda kolay kolay unutulmayacak bir performans sunacak. İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile gerçekleşecek konserde Mezza, kendi bestelerini ve düzenlemelerini seslendirecek. 

Dünyanın her yerinde birçok konser veren, hem orijinal müziği hem de herhangi bir besteyi sınır tanımadan düzenleyen Mezza, geleneğe uzanan derin caz kökleriyle film müziklerinden rock müziğe, tiyatroya, klasik ve pop müziğe kadar pek çok alanda kişisel çağdaş müzik bakış açısıyla, güzelliği ve benzersizliği arıyor.

Depremzede Öğrenciler İçin 'İki Yaka Livaneli Şarkıları' Depremzede Öğrenciler İçin 'İki Yaka Livaneli Şarkıları'

Halen akademik alanda aktif olarak Frosinone Devlet Müzik Konservatuarı'nda Caz Piyano Bölüm Başkanlığı görevini yürütmekte olan Mezza, 12 Mart 2024 Salı günü İKSEV’de bir Caz Piyanosu Atölyesi yapacak. Atölyeye katılım ücretsiz olacak. 

Müzikli Söyleşilerde Sıra Davulda

31. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin geleneksel Müzikli Söyleşi’si bu kez ünlü caz davulcularını konu alacak. İKSEV Salonunda saat 18.30'da başlayacak söyleşide “caz hakkında her şeyi bilen” Ümit Tunçağ, adını caz tarihine yazdıran davulcuları anlatacak. Pek çok örnekle zenginleşecek söyleşiye katılım hez zaman olduğu gibi serbest olacak.

Bir Caz Afişinin Anatomisi

13 Mart 2024 Salı günü belki de 31. İzmir Avrupa Caz Festivalinin en ilginç atölyesi saat 18.30’da İKSEV Salonunda yapılacak. İKSEV’ın 21 yıldır düzenlediği Caz Afişi Yarışmasının üç seçici kurul üyesi Prof. Dr. Hakan Ertep, Kutsal Lenger ve Okan Özgen yıllardır yarışmaya katılan afişlerin artılarını ve eksilerini anlatacak, bir caz afişinden beklenenleri açıklayacak. Atölyeye zoom üzerinden de katılmak mümkün olacak.

Marc Buronfosse, Lynn Adib, Elias Arapoglou & Stéphane Guillaume Cmyk

Bir Caz Rüyası – Lynn Adib & Marc Bronfosse

31. İzmir Avrupa Caz Festivali 14 Mart 2024 Çarşamba günü AASSM Küçük Salonda Suriye doğumlu caz efsanesi Lynn Adib ve 6 telli basın virtüöz ismi Marc Bronfosse’yi ağırlayacak. Institut français Türkiye – İzmir işbirliği ile gerçekleşecek konserde Adib ve Bronfosse’ye davul ve perküsyonda Elias Arapoglou ile saksafon ve flütte Stéphane Guillaume eşlik edecek. Geleneksel Arap müziğini (Makam), eski Suriye'nin dini şarkılarını ve Caz müziğini bir araya getiren Adib, Amerika ve Paris’te tamamladığı müzik eğitimiyle, sesi ve müzikal yolculuğuyla, Cazın tınılarına özgürlük katmaya ve tüm kültürel ve stilistik sınırların ötesinde kendine özgü bir stil yaratmayı başardı.

Moncef Genoud À Chermignon@Cmclassics Chablathion (31)

Piyanoya Adanmış Bir Yaşam

İsviçre’nin açık ara en iyi caz piyanisti Moncef Genoud, 15 Mart 2024 Perşembe günü AASSM Küçük Salonda çalacak. İzmir İsviçre Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak konserde Moncef’e, Timothy Verdesca (bas), Yannick Barman (trompet) ve Cyril Regamey (davul) eşlik edecek. Profesyonel caz kariyerine 1983 de başlayan Moncef, hem yaşının olgunluğunu hem de kendi benzersiz ve heyecan verici yaşam yolculuğunu yansıtan yeni müzikal keşifler için duyduğu susamışlığı sahneye koyarken, alçakgönüllülükle dinleyicilerini bu yolculuğa katılmaya davet ediyor.

Caz ve Kolaj Atölyesi

31. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin ilgiyle beklenen “Caz ve Kolaj Atölyesi” 18 Mart 2024 Pazartesi günü İKSEV’de Engin Çetinkaya yürütücülüğünde yapılacak. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere yapılacak atölyede 20. Yüzyılın başlarında Pablo Picasso ve George Braque gibi ressamların kullanmaya başladığı kolaj tekniğiyle resim (görsel sanatlar) ile caz müziği arasında bağlar kurulması amaçlanmaktadır. Kolaj tekniği denilen, kâğıt ve kumaş gibi hazır (atık) malzemelerin kesilip resim yapılan yüzeye yapıştırılması ile yaratıcı kompozisyonlar üretilmeye çalışılacaktır.

Embryo (Foto By Andre Habermann)

Caz Tarihine Bakmak Embryo Live

İzmirli caz dinleyicileri, 18 Mart 2024 Pazartesi AASSM küçük salonda, 1969 yılında Christian Burchard, Edgar Hofmann ve Lothar Meid tarafından kurulan, geçen 55 yıl süresince değişen, gelişen ve caz müziğinde adeta bir ekol haline gelen Embryo Live ile buluşma fırsatı bulacak. Kurucusu Christian Burchard’ın vefatından sonra grubu devralan kızı Marja Burchard yönetimindeki Embryo uzun geçmişlerini hatırlatan bir program sunacak. Jan Weissenfeldt (gitar), Maasl Maier (bas, saksafon, flüt), Jakob Thun (davul) ve Marja Burchard (vibrafon, rhodes, org, santur, vokal, trombon) oluşan Embryo 19 Mart 2024 Salı günü İKSEV’de bir atölye yapacak.

Img 3524 Cb Cmyk

Solo Piyanolu Kapanış

31. İzmir Avrupa Caz Festivali 20 Mart 2024 Çarşamba günü Slovak ve Avrupa cazının önemli isimlerinde Ondrej Krajnak’ın atölyesi ve konseriyle sona erecek. İstanbul Slovakya Başkonsolosluğu ve İzmir Slovakya Fahri Konsolosluğu işbirliği ile gerçekleşecek konser AASSM Küçük Salonda saat 20.30’da, atölye ise aynı gün 13.00 de İKSEV’de yapılacak. 

Caz Afiş Yarışmasında Bir İlk: Çocuk Gözüyle Caz

İKSEV’in düzenlediği 21. Caz Afiş Yarışmasını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencisi Berke Özaşık kazandı. Afiş yarışmasında bu yıl bir ilk yaşandı ve 14 yaş altı 11 katılımcı da eserlerini gönderdi. 

Prof. Dr. Hakan Ertep, Cihangir Elmaskaya, Maksude Kılıç, Kutsal Lenger, Hüseyin Ekinciler, Okan Özgen ve Ayşe Tatari’den oluşan seçici kurul, Narlıdere Bilim ve Sanat Merkezi’ne devam eden, yaşları 8 – 13 arasında değişen 11 öğrencinin çalışmalarının sergilenmesine karar verdi. Seçici kurul bu afişler arasından Tutku Alparslan (10), Ayaz Afşar (13) ve Can Bahıt’ın (8) çalışmalarını “Seçici Kurul Teşvik Ödülü” ne değer buldu. Katılan 10 Afiş Festival süresince Yarışmada sergileme alan afişlerle birlikte sergilenecek.

BİLETLER BİLETİX’DE

31. İzmir Avrupa Caz Festivali biletleri 22 Şubat Perşembe gününden itibaren Biletix’ten ve AASSM’deki ana gişeden alınabilecek.

31. İZMİR AVRUPA CAZ FESTİVALİ PROGRAMI
7 – 20 Mart 2024

7–20 Mart 2024 AASSM Alt Salon (İKSEV Galeri)
21. CAZ AFİŞ YARIŞMASI SERGİSİ

7–22 Mart 2024● İKSEV
WRITE STAFF
İletişim Bölümü öğrencilerine açık
Yürütücüler: Ümit Tunçağ – Sirel Ekşi

Açılış Konseri 
7 Mart 2024 Perşembe ● AASSM Büyük Salon ● 20.30
“ELLA FITZGERALD GECESİ”
Solist Ayşegül Yeşilnil,
Zafer Çebi (piyano), Nezih Yeşilnil (bas),Erdoğan Turanlı (saksafon) ve Ferruh Arıç (davul) Dörtlüsü
Sunucu: Ümit Tunçağ

11 Mart 2024 Pazartesi ● AASSM Küçük Salon ● 20.30
VITTORIO MEZZA
Vittorio Menza, piyano

12 Mart 2024 Salı ● İKSEV Salonu ● 11.00
VITTORIO MEZZA CAZ ATÖLYESİ

12 Mart 2024 Salı ● İKSEV Salonu ● 18.30
MÜZİKLİ SÖYLEŞİLER
CAZ’IN TANINMIŞ DAVULCULARI

Söyleşi: Ümit Tunçağ

13 Mart 2024 Çarşamba ● İKSEV Salonu ● 18.30
BİR CAZ AFİŞİNİN ANATOMİSİ
(Atölyeye Zoom üzerinden de katılım sağlanacaktır)    
Yürütücüler: Prof. Dr. Hakan Ertep, Kutsal Lenger, Okan Özgen

14 Mart 2024 Perşembe ● AASSM Küçük Salon ● 20.30
LYNN ADIB & MARC BURONFOSSE
Lynn Adib, vokal ve flüt
Marc Buronfosse, bas ve bas VI
Elias Arapoglou, davul ve perküsyon
Stéphane Guillaume, saksafon ve flüt

15 Mart 2024 Cuma ● AASSM Küçük Salon ● 20.30
MONCEF GENOUD & ARKADAŞLARI
Moncef Genoud, piyano
Timothy Verdesca, bas 
Yannick Barman, trompet 
Cyril Regamey, davul

18 Mart 2024 Pazartesi ●İKSEV  ● 14.00-16.00 ve 17.00 – 19.00
CAZ VE KOLAJ ATÖLYESİ
Yürütücü: Engin Çetinkaya

18 Mart 2024 Pazartesi ● AASSM Küçük Salon ● 20.30
EMBRYO LIVE
Jan Weissenfeldt, gitar
Maasl Maier, bas, saksafon, flüt
Jakob Thun, davul
Marja Burchard, vibrafon, rhodes, org, santur, vokal, trombon

19 Mart 2024 Salı ● İKSEV Salon ● 11.00
EMBRYO LIVE CAZ ATÖLYESİ
Jan Weissenfeldt - gitar
Maasl Maier - bas, saksafon, flüt
Jakob Thun - davul
Marja Burchard - vibrafon, rhodes, org, santur, vokal, trombon

20 Mart 2024 Çarşamba ● İKSEV ● 13.00
ONDREJ KRAJNAK CAZ ATÖLYESİ
Ondrej Krajnak, piyano

20 Mart 2024 Çarşamba ● AASSM Küçük Salon ● 20.30
ONDREJ KRAJNAK
Ondrej Krajnak, piyano

31 İzmir Caz Festivali