Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilde can ve mal kaybına yol açan depremlerin yıldönümünde, ilk depremin saati olan sabaha karşı saat 04.17’de anma töreni düzenledi.

G Fnu Hop W4 A Avt B Z

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ile Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınar Mutlu’nun da katıldığı anma töreni iki dakikalık saygı duruşu ile başladı. 

Anma töreninde konuşan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, birinci yılında acının hala çok taze olduğunu ve deprem bölgesinde yaşayan tüm yurttaşların yanında olmaya devam edeceklerini belirterek şunları söyledi;

G Fnu Hoj Wo A Ay Zzy

ASLANOĞLU: HALA AYNI ACILARI HİSSEDİYORUZ

“Depremin üzerinden tam bir yıl geçti. Bir yılın sonunda yine aynı acıları hissediyoruz. On binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz büyük depremin birinci yılında ölen tüm yurttaşlarımızı rahmetle bir kez daha anıyoruz. Geçen yıl bu depremin olduğu sabah erkenden hem tüm İzmir belediyelerimiz, hem belediye çalışanlarımız, tüm örgütümüz, tüm İzmirliler deprem bölgesine akın etmişti. Dayanışmayı daha birinci saatinden başlattık. Bir yıldır deprem bölgesindeki tüm yurttaşlarımızla elimizden geldiğince dayanışmaya devam ediyoruz. Birinci yılı tamamlanmış olmasına rağmen acıları da yoklukları da halen devam ediyor. Elimizden geldiğince güç koyabildiğimiz ölçüde deprem bölgesindeki tüm yurttaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

425750101 355880747409382 5921516587313624543 N

TUGAY: BU FELAKET HEPİMİZE DERS VERDİ

Aslanoğlu’nun ardından konuşan CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay da "Bu felaket hepimize bir mesaj verdi. Ders verdi. Hepimiz bize verilen bu mesajdan gereken dersi çıkarmak ve üzerimize düşeni yapmak zorundayız" diyerek şöyle konuştu;

“Bir yıl önce bugün bu saatlerde yaşanan bu büyük felaket halen hepimizin hafızasında çok taze. Biraz önce saygı duruşunda bulunurken tekrar o acı anlara geri döndük. Dün akşam şunu düşündüm. O kadar büyük acılar yaşandı ki bu acıların detaylarını düşünmek için onları tekrar değerlendirmek için daha fazla zamana ihtiyaç var. Bu acı geçmeyecek tabii ki herkese rahmet diliyoruz. O günden bugüne baktığımız zaman yaralarımızı tam saramadığımızı, insanlarımızın maalesef halen çok mağdur olduğunu da görüyoruz. İlk günden bugüne kadar İzmirliler, İzmir belediyeleri elinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Ve gerçekten bir destan yazdık diyebiliriz. Çok uzak bir bölge olmasına rağmen herkes karınca kararınca oradaki insanlara ulaşmaya çalıştı. Yardımlarını iletmeye çalıştı. Bizler de belediyeler olarak onlara yardımcı olmaya çalıştık. Ancak yeterli olmadığını biliyoruz. Orada çocukların, yaşlıların, hasta insanların büyük mağduriyetler yaşadığını biliyoruz. Devletimiz bir an önce buradaki tüm mağduriyetleri gidermek için çok daha aktif çalışmalı ve bu felaketten çıkarılan dersle bir daha asla daha önce yapılan hatalar yapılmamalı. Bu felaket hepimize bir mesaj verdi. Ders verdi. Dedi ki kötü evler yapmayın. Böyle felaketleri her zaman yaşayabilirsiniz. Hazırlıklı olun. Hepimiz bize verilen bu mesajdan gereken dersi çıkarmak ve üzerine düşeni yapmak zorundayız. Kaybettiğimiz tüm yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, geride kalanlara da sabır diliyorum”