BASİFED tarafından Folkart ana sponsorluğunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapılan 3. İzmir Kadınlar Kongresi’nin son bölümünde kadın siyasetçiler yer aldı. Kadınların karar alma mekanizmalarında bulunması gerektiğini ifade eden kadın siyasetçiler, siyasette kadınların sayısının çok az olduğunu, artması için de daha çok mücadele etmekten başka şansları olmadığını vurguladılar.

Gazeteci Banu Şen’in moderatörlüğünde yapılan “Kadınlar Yerel Yönetimlerden Ne Bekliyor?” paneline KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Emine Helil İnay Kınay, AKP Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı ve DEVA Partisi Menderes Belediye Başkan Adayı Gülhan Akyol katıldı. 

Toplu Fotoğraf-1

Karaoğlu: "Daha yaşanabilir dünya için daha fazla kadın olmalı"

Panelde KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, bu ülkenin yarısının kadınlardan oluştuğunu ancak karar alma mekanizmalarının yarısında yer alamadıklarını söyledi. Kadının karar alma mekanizmalarında daha çok yer alması için mücadele ettiklerini vurgulayan Karaoğlu, “1300 belediye başkanı içinde 23 kadın belediye başkanı var şu anda. Halen görev yapan 119 kadın milletvekiline teşekkür ediyoruz. Bu dünyanın daha yaşanabilir olması için erkeklerle birlikte karar verip, çalışmalıyız. Daha yaşanabilir bir dünyayı birlikte yaşayabilmek için de daha fazla kadın olmalıyız” dedi. 

Kınay: "Yurttaş olarak her alanda olmak istiyoruz"

CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Emine Helil İnay Kınay ise emeği olan, değeri olan, yükü en çok çeken kadınların karar alma noktasında yeteri kadar yer alamadıklarını söyledi. Bugüne kadar kadınların verdiği mücadeleler sonucunda belediye başkan adayı olduklarını dile getiren Kınay, “Kadınların siyasette nasıl ve nerede olacağına ne yazık ki erkek siyaseti belirliyor. Biz bunu istemiyoruz. Birilerinin bizi korumasını değil, birilerinin kızı yada eşi olarak değil. Cumhuriyetin Atatürk’ün imkanlarından yararlanarak eğitim almış ve meslek sahibi olmuş bir yurttaşlar olarak hayatın her alanında olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Çankırı: "Kadınlar birbirini teşvik etmeli"

AKP Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı da kadınlar olarak birbirlerini her alanda daha çok teşvik etmeleri gerektiğini söyledi. Çankırı, “Ben İzmir’i çok seviyorum. Bu şehir için dertleniyoruz. Şimdi hizmet etmek için sahadayız. Bu çalışmaları kadınlar olarak daha güzel yapacağız. Burada farkımızı ortaya  koyacağız” dedi. 

Akyol: "Kadınlar istemesini bilmeli"

DEVA Partisi Menderes Belediye Başkan Adayı Gülhan Akyol ise her bölgede kadınların farklı sorunları olduğuna işaret etti. Çiftçi ailelerinde kadınların daha yönlendirici olduğunu dile getiren Akyol, buna rağmen kendi sözlerinin dinlenmediğini belirttiklerini kaydetti. Akyol, “Ne kadar etkin olursak, küçük kızlara ne kadar rol model olursak o kadar fayda sağlarız. Bu konuda vazgeçmememiz gerekiyor. Kadınlar beklentilerini yüksek tutmalı ve istemesini bilmeli” dedi. 

Şerif İzgören

İzgören: "Kurtuluş savaşını kadınlar kazandı"

Yazar Ahmet Şerif İzgören de Kongre kapsamında “Biz Bu Ülkeyi Nasıl Kazandık” adlı bir sunum yaptı. Kurtuluş savaşını asıl kazananların cephe gerisinde büyük emek veren kadınlar olduğunu ifade eden İzgören, bu ülkenin geleceği için herkesin yapacağı çok işin olduğunu söyledi. Kurduğu Kara Oklar Ekolojik Hayat Çiftliği tecrübesini katılımcılarla paylaşan İzgören, “Bu çiftlik başarılı olmaz dendi ama biz en iyi organik tarım çiftliği ödülünü aldık. Burada çocuklara eğitimler veriyoruz. Çiftliğimizde kadın ve erkek çalışanlar aynı yevmiyeyi alıyor. Vatan kahvede, sosyal medyada sevilmiyor. Okulda, tarlada, fabrikada seviliyor. Tanımadığınız bir çocuğa kitap uzatmanız ya da birlikte ağaç dikmeniz çok daha değerli” diye konuştu. 

Emine Erdem Arzu Çerkezoğlu Demet Cengiz Neptün Soyer

Soyer: “Kendinizi iyi anlattığınızda başarabilirsiniz”

“Cumhuriyet’in 2. Yüzyılında Kadın-Erkek Eşitliğinde Neredeyiz?” panelinde ise Cumhuriyetin ikinci yüzyılında kadın erkek eşitliği ele alındı. İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, kadın-erkek eşitliği için öncelikle zihniyet değişimi gerektiğini vurgularken, “Karar mekanizmalarında kadınlar olarak yol aldığımız erkeklerle birlikte yasaları değiştirmek için mücadele etmemiz gerekiyor” dedi. Kendisinin “erkek egemen yapı” olarak nitelendirilen İzmir Köy-Koop’a başkan seçildiği süreci de örnek gösteren Neptün Soyer, “İki başkan adayı vardı, biri ben. Salondaki 200’den fazla delegenin sadece 3’ü kadın. Buna rağmen seçimi ben kazandım. Kendinizi, yapacağınız işleri doğru anlattığınızda başarabilirsiniz. Kooperatiflerde tüzüğü biliyoruz, kararları da uyguluyoruz. Bunu başka yerlerde de yaparsak başarabiliriz, yasalar karşısındaki eşitliği de elde edebiliriz” ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu: “Engellerin kaldırılması gerekiyor” 

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise konuşmasında ağırlıklı olarak kadının örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması ve eşit işe eşit ücret sorununun çözüme kavuşturulması gerektiği üzerinde durdu. Sendikaların karar mekanizmalarında kadınların ağırlığını artırmaya yönelik düzenlemeler yaptıklarını da bildiren Çerkezoğlu, “Hak aramanın, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor” diye konuştu.

Başkan Kınay 19 Mayıs'ta Gülsima İçin Koşacak Başkan Kınay 19 Mayıs'ta Gülsima İçin Koşacak

Erdem: “Türkiye kadınlarla birlikte kalkınır”

Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem de, Türkiye’yi kadınlarla erkeklerin birlikte kalkındıracağını vurguladı. Kadınların girişimci olarak işlerine aidiyet duygusu ve kararlılıkla sahip çıktıklarını, başarı için büyük azimle mücadele ettiklerini söyleyen Erdem, şöyle konuştu: “Toplumsal dönüşümde kadınların bu özelliklerinden, duygusundan yararlanmak lazım. Girişimcilik ekosistemindeki kadınlar kadın istihdamına da artı değer yaratıyor. Gücümüzü insanlık yararına kullanalım.”