İspanya’da aşırı sıcakların hastane yatışları üzerine etkisi hakkında, 11,2 milyondan fazla hasta yatışını inceleyerek yapılan çalışma kronik rahatsızlıkları bulunan ve 80 yaş üstü kişilerin en riskli grupta olduklarını ortaya koydu.

Urla'da Kıyı Temizleme Çalışması Yapıldı Urla'da Kıyı Temizleme Çalışması Yapıldı

Yoğun sıcaklık olayları hastaneye yatışları artırıyor. En çok etkilenenler, 80 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları olan kişiler. Yüksek sıcaklıkların sağlık sektörü üzerine bindirdiği ekstra yük ve bu durumun artan ölüm oranları üzerindeki etkisi bilinse de, bu gerçek şimdiye kadar detaylı olarak incelenmemişti. Çarşamba günü Environmental Health Perspectives'te yayımlanan bir makale, 2006 ve 2019 yılları arasında İspanya'nın 48 şehrinde acil servislere yapılan 11,2 milyondan fazla başvuruyu inceleyerek, sıcaklık nedeniyle hastaneye yatışların başlıca nedenlerini araştırdı.

Sıcaklardan en çok etkilenenlerin metabolik bozukluklar ve obezite ile ilişkili rahatsızlıkları olan kişiler olduğu saptandı. Bu nedenlerle hastaneye yatanların sayısı aşırı sıcakların yaşandığı dönemde neredeyse iki katına çıkıyor (%97,8'lik bir artış). Bunu, böbrek yetmezliği (%77,7), idrar yolu enfeksiyonu (%74,6), sepsis (%54,3), ürolitiyaz (böbrek taşları) (%49) ve ilaç ve diğer tıbbi olmayan maddelerle zehirlenme (%47) takip ediyor.

Bu sonuçlara ulaşmak için, Barselona Küresel Sağlık Enstitüsü'nden bir ekip, Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü (Inserm) ile birlikte, günlük ortalama sıcaklık değerlerini, bağıl nemi ve ana hava kirleticilerinin konsantrasyonlarını hesapladı. İstatistiksel modellerin yardımıyla, tüm İspanya anakarası ve Balear Adaları'ndaki şehirlerde yaz aylarında (Haziran'dan Eylül'e kadar) sıcaklık ve hastaneye yatış nedenleri arasındaki ilişkileri araştırdılar.

Nem oranının, bronşit ve bronşiolit hariç, sıcak günlerde acil hastaneye yatışları etkilemediği tespit edildi. Bu iki hastalığın riskinin, kuru günlerde iyice arttığı gözlemlenirken, yüksek hava kirliliği yaşanan günlerde ise metabolik bozukluklar ve obezite ile birlikte diyabet vakalarında hastaneye yatış sayısı artış gözlemlenmiş.

Sıcaklığın sağlık üzerindeki etkisi cinsiyete göre de değişiklik gösteriyor: En sıcak günlerde erkekler, yaralanmalar nedeniyle hastaneye daha fazla başvururken, araştırmacılar erkeklerin açık havada daha sık çalışmaları ve daha fazla riskli davranış sergilemeleri hipotezini inceliyorlar.

Haber: El Pais

Çeviri: Efe Yelbuğa / 35 Punto