ICTMD (Uluslararası Müzik ve Dans Gelenekleri Konseyi) Etnokoreoloji Çalışma Grubu'nun her iki yılda bir yapılan sempozyumunun 33'üncüsü, 21-28 Temmuz tarihleri arasında, İzmir'de Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü'nün ev sahipliğinde düzenlenecek.

Sempozyuma dünyanın her bölgesine ait 36 farklı ülkeden (ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Çekya, Çin, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hindistan, Hong Kong, İngiltere, İrlanda, İskoçya, İsveç, İtalya, Kanada, Litvanya, Macaristan, Malta, Meksika, Norveç, Pakistan, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Tayvan, Türkiye, Uganda, Yunanistan, Zimbabve) yaklaşık 100 yabancı uzman bilim insanı katılacak.

Bilimsel sunumların yanı sıra sosyal aktiviteler ile halk bilimi konusunda uzman olan konuklara Türkiye’nin zengin kültürel mirası tanıtılacak. Bu amaçla, bir hafta sürecek bilimsel toplantıların yanı sıra iki kez geleneksel düğün eğlencesinde alan araştırması yapılacak. EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ve İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu tarafından organize edilecek üç farklı konser ile Türk sanatçıların dans ve müzik gösterileri izlenecek. İzmir Sanat Fabrikası, Arkeoloji Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Ege Üniversitesi Etnoğrafya ve Kâğıt Müzesi, Arkas Halı Müzesi, Kültürpark Müzeleri, Bergama Asklepion Ören Yeri, İzmir Agora Ören Yeri ve Kemeraltı Ören Yerleri olmak üzere toplam 9 farklı müze ve ören yeri ziyaret edilecek. Ayrıca Türk mutfağını konu alan çeşitli gastronomi mekânlarında Anadolu yemek kültürü tadılacak.

Açık Havada Sinema Keyfi Başlıyor Açık Havada Sinema Keyfi Başlıyor

Whatsapp Image 2024 06 28 At 16.27.50

Sempozyum Programı