Karşıyaka Belediyesi, ücretsiz tiyatro oyunları ve kurslarla sanata destek olmayı sürdürüyor. Yıl boyunca devam eden kurslarla tiyatroya ilgili çocuk ve gençler sanat hayatına ilk adımını atarken, binlerce sanatsever de tiyatro salonlarını dolduruyor. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Tiyatro, insandır, doğadır, yaşamın ta kendisidir. Sanatın ve sanatçılarımızın hak ettiği değeri gördüğü bir Türkiye’ye elbet ulaşacağız. Gelecek kuşaklarımız, sanatla topluma ışık olacaklar” diye konuştu. 

foto1-6

Karşıyaka Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla sunduğu hizmetler çerçevesinde Karşıyakalıların sanat hayatına katkı sunmaya devam ediyor. Yıl boyunca gerçekleştirilen ücretsiz tiyatro kursları ve sergilenen oyunlar yoğun ilgi görüyor. Tiyatro kurslarına son altı ayda 287 kişi başvuruda bulundu. Seçilen 101 kişi ile eğitimler gerçekleştirildi. 10-14 yaş (çocuk grubu), 15-24 yaş (genç grubu) ve 25-45 yaş (yetişkin grubu) olmak üzere 3 ayrı grupla kurslar yapıldı. Tüm gruplar haftada 4 gün toplam 12 saat ders aldı. 9 hafta süren kursta toplamda 108 saat temel oyunculuk eğitimi verildi. Eğitimleri tamamlayan kursiyerler yıl sonu gösterileri ile sahne heyecanını deneyimledi. İzleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği gösterilerde oyunculuklar da takdir topladı. 

foto6-6

“ÇOCUKLARIMIZ, İNSANLARIMIZ TİYATRODAN UZAK KALMASIN”

Karşıyaka’nın bir sanat kenti olduğuna vurgu yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Tiyatro kültürlerin, değerlerin en güzel anlatım şeklidir. Karşıyaka’mızda çocuklarımızın sanatla iç içe büyümesi için çalışıyor, açtığımız tiyatro kurslarıyla kendini daha iyi ifade edebilen, olaylara farklı açılardan yaklaşabilen, düşüncesini özgürce ve doğru şekilde aktarabilen nesillerin yetişmesine katkı sağlıyoruz. Tiyatro, insandır, doğadır, yaşamın ta kendisidir. Sanatın ve sanatçılarımızın hak ettiği değeri gördüğü bir Türkiye’ye elbet ulaşacağız. Gelecek kuşaklarımız, sanatla topluma ışık olacaklar. Karşıyaka Belediyesi olarak sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ve daha birçok alanda yerel yönetimler düzeyinde kurslar, etkinlikler ve festivaller düzenliyoruz. Amacımız gündelik hayatın dışında Karşıyakalıların kendi ilgi duyduğu alanlarda da aktif olmasını sağlamak. Özellikle gençlere yönelik kurslarımızın onlara farklı bakış açısı kattığına inanıyoruz. Sanatın her dalının büyük ilgi ile takip edildiği Karşıyaka’mızda her zaman sanatın ve sanatçılarımızın destekçisi olmaya devam edeceğiz. Tiyatroya ilgi duyan tüm geçlerimizi Karşıyaka Belediye Tiyatrosu’nda sahne tozu yutmaya bekliyoruz” dedi.

foto5-4

Bornova'da Sinema Tutkunlarına Bahar Gösterimi Bornova'da Sinema Tutkunlarına Bahar Gösterimi

KARŞIYAKA BELEDİYE TİYATRO’SUYLA DOLU DOLU BİR YIL

Karşıyaka Belediyesi tiyatro grubun yetişkinlere sergilediği “Vahşi Komedi” yaklaşık 5 bin izleyiciyi ağırlarken, “Çirkinim İşte Kime Ne” adlı çocuk oyunu ise kasım ayından itibaren yaklaşık 2 bin 500 civarı Karşıyakalı çocuklarla buluştu. 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu programında dans tiyatrosu yapıldı. Sezon sonuna kadar her cuma ve cumartesi akşamları yetişkin oyunları, her pazar saat 14.00’ da çocuk oyunu Ziya Gökalp Kültür merkezinde sahnelenmeye devam edecek.